Rogers a pszichológia Freud-ja. Egy nagy hatású amerikai pszichológus, aki a személyiségalapú pszichológia egyik meghatározó szereplője. Álláspontja szerint az egyén szabadon dönt arról, hogyan akar tenni, mivé akar válni. Dönthetünk az önmegvalósító életforma mellett, de dönthetünk úgy is, hogy a külső hagyománynak rendeljük alá törekvéseinket.
Onnan lehet tudni, hogy jó terapeutához sodort a szél, hogy nagyapádnak is elfogadnád. Hát nekem pont ilyen ez a mosolygós öregúr, aki élete vége felé pár egyszerű gondolatban összefoglalta 85 évének tapasztalatait. Nem megcáfolhatatlan igazságokat hirdet, amikkel meg akarja hódítani a világot, hanem a tapasztalatait írja le magának.
„Szeretném világosan leszögezni, hogy ezek a tapasztalatok nekem jelentenek valamit. Nem tudom, hogy Önökre is érvényesek-e. Nem áll szándékomban,bárkit is meggyőzni. Ilyen szellemben adom közre azokat a tapasztalataimat, amik most következnek. Csak azt mondhatom, hogy nekem fontosak, és mindig is azok voltak. Állandóan tanulom és újratanulom őket. Sokszor nem eszerint cselekszem, és megbánom.”(Rogers)
Csemegézzünk belőle:
- Ne játszd meg magad
- Fogadd el magad
- A valódi kapcsolatok lüktetnek, pulzálnak, változnak
- Be liberal
- Változz, fejlődj, gazdagodj
- Légy nyitott
- Az elfogadás elégedettséghez vezet
- Bízz magadban
- Az együttérzés összeköt az ítélkezés szétválaszt
- Semmi sem állandó
Ennek a Rogers-féle tízparancsolatnak a részletes bemutatását, az ‘Egy joviális öregúr tanácsai az életre‘ blogbejegyzésben találod.
Ha ebben a rogersi szemléletben szeretnél részt venni egy tanácsadáson, ne habozz és jelentkezz elérhetőségeim egyikén.
További önismereti cikkekért pedig látogass el a Pszichológus Budapest Blogra.